Školní stránka

Spisovatelé ze zahraničí

Erich Maria Remarque

Datum narození:   /   datum úmrtí: 22.06.1898   /   25.09.1970 

Místo narození:   /   místo úmrtí: Osnabrück, Německo   /   Locarno, Švýcarsko 

Znamení: Rak  

 

Životopis:  

Erich Maria Remargue, vlastním jménem Erich Paul Remark, byl německý spisovatel.
Byl synem knihvazače. Zprvu chtěl být hudebníkem, pak malířem. Roku 1916 odešel jako dobrovolník do 1. světové války. V roce 1918 byl raněn.

Po 1. světové válce vystřídal řadu povolání. Kromě jiného byl účetním, obchodním cestujícím, agentem se hřbitovními náhrobky, varhaníkem aj. Velmi se zajímal o automobilové závody a nějaký čas i aktivně závodil.

V letech 1923 – 1934 působil Remargue jako redaktor v Hannoveru. Cestoval po Itálii, Švýcarsku, Balkánu a Turecku. V roce 1931 se přestěhoval do Ascony ve Švýcarsku.

Po nástupu fašismu v Německu v roce 1933 se dostal na index zakázaných autorů a v roce 1938 byl zbaven německého občanství.

Roku 1939 odjel do New Yorku, kde získal americké občanství. Po válce se vrátil do Švýcarska.

Dílo E. M. Remargua:

E. M. Remargue patří k nejoblíbenějším autorům 20. století. Psal pod vlivem J. Londona, K. Hamouna a E. Hemingwaye. Jeho dílo je humanistické, společensko kritické a protifašistické. Vrcholem autorovy tvorby je sugestivně napsaný román „Na západní frontě klid", knižně vydán v roce 1929, líčící na základě vlastního prožitku válečné hrůzy očima mladičkého vojáka a zbavující čtenáře jakýchkoli iluzí o válečných hrdinstvích.

Romány
Žena se zlatýma očima -1918
Domov snů -1920

Stanice na obzoru -1928, příběh automobilového závodníka Kaie. Je to nevyrovnaný a nepokojný mladý světák, jde o vyprávění o chlapském kamarádství a rivalitě, o ženách, o těkavém neklidu, výstřelcích a povyraženích bohémské společnosti.

Na západní frontě klid -1929, tento román vzbudil ve světě velký zájem, jde o pokus podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou – i když unikla jejím granátům. Vypravěč Baumer odpočívá za, po návratu své jednotky z boje, za frontou a poslouchá vzpomínky na válečné zážitky jiného vojáka

Cesta zpátky -1931 – politický, mravní i vojenský rozpad Německa za 1. světové války.
Jedná se o volné pokračování románu Na západní frontě klid

Tři kamarádi -1938 – opět protiválečné téma
Brána vítězství -1946, ze života německého antifašistického emigranta

Miluj bližního svého - 1941, román je příběhem mladého muže, který utíká před nacismem. Jeho rodiče zahynou a on sám žije jako psanec. Když při své pouti dorazí do Prahy, seznámí se s mladou dívkou. Společně uprchnou do Francie a snaží se odcestovat do Ameriky.

Jiskra života - 1951, o hrůzách 2. světové války, životě v koncentračním táboře a obtížném
návratu do normálního života

Vítězný oblouk - 1953, opět o 2. světové válce, objevují se zde autobiografické prvky, jde o příběh z Francie těsně před vypuknutím 2. světové války

Čas žít, čas umírat - 1954, o německém vojákovi vracejícímu se z východní fronty domů do válkou zničeného Německa

Černý obelisk - 1956, období inflace v Německu po 1. světové válce
Nebe nezná vyvolených - 1961, milostný román z prostředí automobilových závodů

Noc v Lisabonu - 1962, příběh z 2. světové války, příběh manželů Baumannových - Josefa a Heleny, kteří prchají z nacistického Německa.

Zaslíbená země - 1970 – román vypráví o osudu německých uprchlíků v době 2. světové války, židovský emigrant žijící ve Spojených Státech se musí vypořádat s krutou minulostí

Stíny v ráji - 1971, vyprávění o německém emigrantovi-novináři, kterého osud zavál až do dalekého New Yorku.

Divadelní hra
Poslední stanice - 1956, o bombardování Berlína
Žádné komentáře