Školní stránka

Mé školní práce

Sýry

Referát na Základy gastronomie

Celá řada dnes velmi známých sýrů byla v minulosti spojována s nějakým klášterem. Od pozdního středověku až do konce 19.století se výroba sýrů v řadě evropských zemí postupně rozvíjela. Tvrdé sýry převažovaly v horách ve Švýcarsku a na zvlněných pláních v Británii. Měkké sýry s plísňovým povrchem se staly specialitou Francie. S rozvojem obchodu a růstem městské populace se sýr stal vysoce žádanou a ekonomicky důležitou komoditou (hmotný předmět obchodu). Se sýrem se začalo obchodovat nejen mezi jednotlivými oblastmi, ale také v zahraničí.


Francie

Už u starých Římanů  měla Francie pověst výrobce nejlepších sýrů na světě. Až do 1ř.století byla role sýra ve stravování francouzské rodiny závislá na jejím postavené ve společnosti. Chudí jedli čerstvý nebo krátce zrající sýr jako každodenní pokrm. Bohatí jedli sýr jako novinku, jež měla podráždit ústa na závěr hodování. Koncem 16.století získával čerstvý sýr stále větší oblibu mezi bohatými. Sýry se nejen konzumovaly, ale využívaly se pro přípravu dezertů a luxusního pečiva.

 

Baby Bel

Tento sýr vznikl v roce 1931. Díky voskovému obalu ho lze skladovat 3 – 4 měsíce. I přes svou poněkud nevýraznou chuť je velmi oblíbený. Má světle sýrové těsto a tuhou, téměř gumovou konzistenci. Hodí se k svačině nebo na piknik.

 

Švýcarsko

Sýr ve Švýcarsku považován za měřítko postavení ve společnosti. Stáří a množství sýrů v rodinném sklepě bylo ukazatelem prosperity (hospodářská úspěšnost). Ve společnosti se sýr používal jako měna a kněžím, umělcům, dělníkům se platilo částečně penězi a částečně kvalitními sýry. Sýr se používal i jako tradiční dar při narození dítěte.

 

Ementál

Sýr má charakteristickou, hladkou, světle žlutou kůru. Pružné sýrové těsto má tmavě žlutou barvu a jsou v něm oka. Chuť a vůně je výrazná a ovocná s vyzrálým kouřovým dozníváním.

 

Česká republika

Nejslavnější pověst mají pravé olomoucké tvarůžky, které se jako jediný sýr domácího původu dodnes udržely na trhu. Vyvážejí se do mnoha evropských zemí a dokonce i do Ameriky.

 

Olomoucké tvarůžky

Pravé olomoucké tvarůžky jsou odtučněný měkký, pod mazem zrající sýr z netučného kyselého tvarohu. Mají zcela ojedinělou pikantní chuť, typickou vůni, povrch se zlatožlutým mazem a soudržnou poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším jádrem. Tvar má zpravidla podobu kotoučků, kroužků, tyčinek, nebo nepravidelných kousků. Pravé olomoucké tvarůžky jsou stolní sýr.

Žádné komentáře