Školní stránka

Mé školní práce

Mexická kuchyně

Referát na Základy gastronomie

Mexická kuchyně, jejíž původ bychom našli u Aztéků, je kuchyní mnoha barev, vůní, koření a exotické chuti. Drtivá většina mexických jídel se připravuje na ohni a jako oheň je i pálivá.


Charakteristika mexické kuchyně

Hlavní surovinou a vlastně základem při vaření je u mexických hospodyněk kukuřice. Kukuřici jíme buďto syrovou (např. ve formě zeleninových salátů a příloh), nebo vařenou či pečenou, případně nakládanou nakyselo. Mele se z ní hladká i hrubá mouka, z níž se potom dělají kukuřičné placky neboli tortilly, které se pečou na rozpálené mřížce.M

Tortilly tvoří základ mnoha mexických pokrmů a jsou dnešním chlebem všech Mexičanů. Jídlo jako tacos prostě bez tortillové placky nemůže existovat.

Tacos jsou vlastně tortilly plněné různými směsmi - často zeleninové, luštěninové, sýrové nebo masové. Tacos se mohou rolovat i zapékat

Pšeničnou tortillu jako přílohu objevíme i u dalšího typického mexického hlavního jídla zvaného burritos. Burritos se sestává ze šťavnatých kousků masa, cibule, papriky, strouhaného sýra, zakysané smetany a rýže. Nejoblíbenější burritos jsou hovězí a kuřecí, fazolové a špenátové.

Z dalších významných surovin tvořících základ většiny mexických jídel jmenujme pak fazole, papriky a papričky všeho druhu - od těch mírných až po ty ohnivé (známé pálivé papričky Jalapeňos), avokádo, rýže, kysaná smetana (ta snižuje pálivost mexických pokrmů) a samozřejmě maso.

Z masových pokrmů je asi nejznámější fajitas. Je to jemné marinované grilované maso s opraženou čerstvou zeleninou, servírované rovnou na horké pánvičce. Fajitas připravujeme buď z jednoho masa, nebo míchané z různých druhů mas, jako je svíčková, kuřecí maso, hovězí maso nebo i krevety.

K neposledním ingrediencím mexické kuchyně náleží rajčata, která se používají do rajských polévek nebo na přípravu známé mexické salsy.

Salsa je omáčka vzniklá rozemletím rajčat, koriandru, pálivých papriček a avokáda. Někdy bývá salsa velmi pálivá.

I pro vyznavače sladkých jídel bychom zde objevili nepřeberné množství dobrot. K Mexiku totiž rovněž neodmyslitelně patří vanilka, kakao a čokoláda. Z typických dezertů si můžeme vybrat např. hrušku nebo jablko v tequilové lázni zalité jemným vanilkovým krémem.

V mexické kuchyni se používá koření např. římský kmín, vanilka, chilli, oregano, nové koření, koriandr, skořice.

 

Římský kmín

Je kořením arabských a muslimských zemí, ale také zemí kolem Středozemního moře. Má silnou, kořeněnou a sladkou vůni s trochu hořkou a ostrou chutí.  Podporuje chuť k jídlu a trávení.

 

Vanilka

Vanilka patří mezi nejjemnější a nejdražší koření. Chutná nasládle kořenitě a překrásně voní. Pro svou vůni je využívána jako přísada do parfémů, pro svou chuť jako nezbytné do sladkých pokrmů. Jejím domovem je Mexiko.

 

Chilli

Chilli  je  nejostřejší  ze všech ostrých koření. Získává se z nejostřejších typů kořeninových paprik. Celé  plody  používáme  do  nakládané zeleniny a nebo podrcené jako dekorační ostré koření k masu i zelenině. Mleté koření do různých palčivých omáček, marinád, guláše. Chilli papričky mají silně povzbuzující účinek.

 

Oregano (Dobromysl)

Dobromysl  pomáhá  při  kašli. Používá  se především sušená. Můžete  ji přidat k masitým jídlům, zelenině, nepostradatelná je v italské kuchyni (špagety, pizza). V  Mexiku  tvoří součást koření Chilli. Svou podobností s majoránkou se dá použít všude tam, kde se používá majoránka. Oregano je jedním z nejlepších koření proti netrpělivosti, uspěchanosti a stresu.

 

Nové koření (Pimenta dioica)

Nové  koření  se  používá  do  uzenin,  při konzervaci masa, v kuchyni do omáček a polévek, do svařeného vína i do perníku a podobně. Pěstuje se ve Střední Americe, v Mexiku a na Jamajce. Má příjemnou aromatickou vůni připomínající hřebíček. Chuť je ostrá a palčivá.

 

Koriandr (Coriandrum sativum)

Koriandr je zapomenuté koření s příjemnou kořennou chutí a vůní. Používá se do chleba, vánočního pečiva, perníku. Je vhodný jako součást bylinných čajů proti nadýmání. Má povzbudivé psychické účinky, napomáhá uvolnění. Zvyšuje sebevědomí, zmírňuje trému a rozvíjí kreativitu.

 

Skořice

Skořice má sladkou, příjemně exotickou vůni a teplou sladkou chuť. Používá se hlavně při přípravě sladkých pokrmů, při pečení cukroví, štrúdlů, při zavařování ovoce, v likérnictví. Skořice se ale používá i v parfumerii a jako příchuť při výrobě čokolády.

 

Avokádo

Je původem z Jižní Ameriky a patří mezi peckovité ovoce. Dováží se ze Španělska, Itálie, Afriky i z USA. Má tvar v podobě hrušek, jablek, švestek i okurek. K nám se dováží plody hruškovitého tvaru.

Žádné komentáře